RSS

BASINDA BİLKE

14 Şub

Yerel basında yer alan haberlerimiz

BAHAR RÜZGARI MÜZİK DİNLETİSİ BÜYÜLEDİ

01 Haziran 2011, 11:12                                  

Kaybolmaya yüz tutan kültürlerimizi..

 Etkinlikle ilgili geniş detaylı fotoğraflar Foto Galeri köşemizde.
BİLKE Yönetim Kurulu tarafından organize edilen ve Sinop Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirilen 2011 Bahar Rüzgarı Müzik Dinletisine katılan tüm veliler ve davetliler unutamayacakları bir gün yaşadı.

Programın  açılış konuşmasını yapan BİLKE Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar SARIKAYA, Sayın velilerimiz Bilim Kültür Eğitim Derneği BAHAR RÜZGARI Müzik Dinletisine hoş geldiniz. Derneğimizin amaçları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Toplumda üretmek, üretim modelleri oluşturmak adına yola çıktık. Sunduğumuz istihdama dönük bir projenin cevabını bekliyoruz ve yeni projeler hazırlamaya devam ediyoruz. Bilindiği gibi toplumumuz gittikçe TÜKETİCİ olmaktadır. Zaman, bilgi, sevgi, saygı, bilinç, doğa ve kültürel değerler hep tükenmektedir. Bu konularda, memleketimize faydalı olmak amacıyla yaratıcı çalışmalar yapmaktayız.

Derneğimizin açtığı kurslara katılan çocuklarımızla, üretici birey olmaları için faaliyetler yaptık. Öğrendiklerimizi düzenli egzersizlerle güçlendirdik, sıkı provalar aldık ve sizlere sunmak istedik. Drama, diksiyon, şan, mimik, vücut dilini kullanma çalışmalarımızdan örnekler göreceksiniz. Anadolu tablosunda, ANADOLU dile gelecek ve size seslenecek. SİNOPE günümüze gelerek bize öğütler verecek. Diyojen bu gün elinde feneriyle yine insan arayacak…. Çocukların ve gençlerin derneğimizde kazandığı bilgi ve becerilerin üretime dönüşmesine çalıştık. Grup içinde çalışma disiplini, yeteneklerini keşfetme, sahne hakimiyeti kazanma, kendine güvenme ve toplumda özgür bir birey olarak yerini alma duygularını kazandırmak istedik. Bunların yanı sıra da, kurs bağışları ile YİBO mezunu kızlarımıza burs verdik. Çocuklarımızın, küçük yaşta toplumun ihtiyaçlarına duyarlı bireyler olmasına çalıştık. Toplumumuzun üreten beyinlere, bilinçli insanlara çalışanlara ihtiyacı vardır.

Davetimize katıldığınız ve burs alan öğrencilerimize yaptığınız yardımlar için hepinize çok teşekkür ediyorum dedi.

Program öncesi ayrıca BİLİM KÜLTÜR EĞİTİM DERNEĞİ faaliyetlerini Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Cengiz dile getirdi.

Cengiz Dernekle ilgili yaptığı tanıtım sunumunda Derneğimiz 01.07.2008 tarihinde kuruldu. Dernek; bilim kültür ve eğitim alanlarında faaliyetler yaparak toplumun ihtiyaç ve sorunlarını çözmek, toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak, kadın istihdamı ve kadın sorunlarına yönelik çalışmalar yapmak, Sinop ilinin yerel sorunlarının çözümü için faaliyetlerde bulunmak, kaybolmaya yüz tutan kültürlerimizi yaşatmaya yönelik etkinlikler yapmak;        

Okutulmayan kız çocuklarının okullaştırılmasını artırmak, eğitimine devam edemeyen ihtiyaçlı öğrencilere burs vermek nakdi ve ayni yardımlarda bulunmak,

Bilim kültür ve eğitim alanlarında kamu yararına yapılan faaliyetlerin içinde yer almak; yurt içi ve yurt dışındaki kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler hazırlamak ve bu projeleri uygulamak;

Okul öncesi- temel eğitim, orta ve yüksek öğrenim öğrencilerinin; derneğin eğitim, bilim, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda sürdürdüğü faaliyetlere katılımlarını sağlamak, bilimsel çalışmaların artması için faaliyetler yapmak ve bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla kurulmuştur.

Derneğimiz kuruluşunun ilk haftasında,  Durağan Gölgerişi köyünde çıkan yangında evini tamamen kaybeden aileye eşya ve erzak yardımı gönderdi.

Her öğretim yılında, kurslarımıza katılan öğrencilerin ve ailelerinin katkıları ile Yatılı Bölge Okullarımıza giyecek yardımı yapıldı.

Kaybolmaya yüz tutan halk kültürlerinin korunması ve yaşatılması amacıyla, 2008- Aralık’ta “SİNOP’TA KÖKBOYALARIMIZ”  konulu araştırma yarışması düzenlendi. Yarışmayı, Gerze Bolalı köyünden Hanife AYDIN ve Kazım Aydın kazandı.

Aralık. 2008 ve Temmuz 2010 tarihlerinde “ORGANİK GIDA VE EL SANATLARI” kermesi düzenlendi. Kermeste el sanatları ürünlerine, Sinop köy pestillerine, su değirmeni ununa, doğal pekmezlere ve Sinop melisa otuna dikkat çekildi.

26.12.2008 tarihinde “EĞİTİME DESTEK KAMPANYASI” başlatıldı, gönüllülerden eğitim grupları oluşturuldu.

15.07.2009 tarihinde Eğitime Destek Kampanyası kapsamında sanatçı “ŞEHNAZ SAM EĞİTİME DESTEK KONSERİ” düzenlendi. Geliri eğitim kampanyasına bağışlandı.

Dernekte, 01.11–2008 tarihinden itibaren gitar, bağlama, piyano, kaval, kemane kursları başlatıldı. Kurslar sonunda yapılan etkinliklerde derneğin faaliyetleri ve amaçları tanıtıldı. Gelirleri öğrenci burslarında kullanıldı. 

01.05.2009 tarihinde kurslarımızdan yetişen öğrencilerle, velilerimize müzik ve tiyatro gösterisi düzenlendi.

18.12.2010 tarihinde BİLKE KUZEY YILDIZI Projesi tanıtım gösterisi yapıldı.

Kuzey Yıldızı Projesi kapsamında ihtiyacı olan öğrencilere, düzenli burs verildi.

2008- 2009 Öğretim Yılında 16,

2009- 2010 öğretim yılında 22

2010- 2011 öğretim yılında 25 öğrenciye eğitim bursu verildi.

Ayrıca toplam 18 üniversite öğrencisine de harç yardımı yapıldı.

Belediye Başkanı Baki Ergül’ün eşi Bircan Ergül’ünde katıldığı etkinlikte eğitim kurslarına katılan öğrenciler Sinope, Diyojen, Şerife Bacı, Keloğlan, Fatma Ana ve Çiçekçi kız isimli Anadolu kültürlerini başarıyla canlandırdılar

BİLKE’den Organik Gıda Kermesi!

BİLKE’den Organik Gıda Kermesi! ‘Bilke’ Sinop Bilim, Kültür Eğitim Derneğine mensup üç bayan Gazi Caddesi üzerinde Belediye Yaşlılar Evi önünde Organik Gıda ve El sanatları kermesi açtı. 
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Üç gün süren kermeste Organik meddelerden yapılan reçel, pekmez, zeytin yağı, ağaç çerceveler, mısır bitkisinden yapılmış çanta ve heybeler,  keten ürünlerinden yapılan çeşitli el işleri ve giysiler yer aldı.  Sinop’luların büyük  beğenisini toplayan  kermese büyük ilgi olurken, bir çok vatandaşımız kermesteki Organik ve doğal ürünleri çok beğendiklerini söylediler.
Organik Gıda ve El Sanatları  Kermesini düzenleyen Yaşar Sarıkaya, Ayşe Cengiz, Zülfiye Şanlı ve Filiz Eraslan yaptıkları açıklamalarında; “ gayelerinin Organik gıdaların insan sağlığında ve yaşamında nekadar önemli olduğunu kanıtlamak, bununla birlikte ülkemizde yetişen yerli mallarını öne çıkarmak için bu kermesi düzenlediklerini belirterek, bu tür çalışmaları fırsat buldukça gerçekleştirdiklerini söylediler”.
Kermesi Düzenleyen ekibin içinde bulunan Yazar Yaşar Sarıkaya’da yaptığı açıklamasında şunları söyledi; ‘Kermeste bir çok organik yiyecekler ve el işleri yanında Sinop’ta yetişen ve bir çok hastalığa da iyi gelen oğul otunuda bulundurduk. Oğul otu özellikle ruh ve fiziksel rahatsızlıklar için bire birdir. Bunun yanında oğul otu terlemeninde dermanı. Bir demet oğul otunu  kaynatıp suyunu   vücudunuza sürerseniz ter kokusu kalmaz.  Oğul otunun ezilerek yapılan lapası böcek ısırmalarında en etkin ilaçtır. Sürüldüğünde anında etkisini gösterir. Bu tür faydalarının yanında oğul otu, baş dönmelerine, adet dönemi mide , bağırsak, romatizma ağrılarına çay olarak içilirse faydalı olur” dedi.
Murat Yılmazer-BİZİM KARADENİZ GAZETESİ 10 temmuz-2010

BİLKE ve İŞKUR DİKMEN’DE PROJE BAŞLATIYOR

08 Aralık 2011, 15:18

Kaybolan halk kültürlerinin yaşatılması için..

İşkur İl müdürü Lokman Ceylan ve Sinop Bilim Kültür Eğitim Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Dikmen ilçemizde önemli bir projenin ilk adımını attılar.

Dikmen Kaymakamlığında yapılan toplantıya, Dikmen Kaymakamı Hasan SAZKAYA, Dikmen Belediye Başkanı Hüseyin YÜKSEK, İl İşkur Müdürü Lokman CEYLAN, Dikmen ilçe Milli Eğitim Müdürü İsmail MACİT, Dikmen Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Remzi AKGÜN ve Sinop Bilim Kültür Eğitim Derneği Yönetim kurulundan Yaşar Sarıkaya ve Ayşe Cengiz katıldılar.

Dikmen Kaymakamı, Belediye başkanı ve Milli Eğitim Müdürü Dikmen’de ilk defa gerçekleştirilecek bu projeye her türlü desteği vereceklerini açıklayarak toplantıya ev sahipliği yaptılar.

Açılış konuşmasını yapan İşkur müdürü Lokman CEYLAN; Projenin işleyişinde kurumların alacağı roller ve projenin yürütülmesi hakkında yaptığı bilgilendirmed;

“ Bilim Kültür Eğitim Derneği, halk kültürünün korunması ve yaşatılması amacıyla kurumumuza talepte bulundu. Talebi değerlendirdik ve Dikmen ilçesinde bu projenin başlatılmasına ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Dikmen ilçemizde el nakışı kursu başlatmak istiyoruz. Başlatacağımız bu kursa katılımcı sayısı 10 ile 25 arası olacaktır. Kursa katılan her kişi günlük 15 TL alacak, sağlık sigortası ve iş kazası sigorta primleri iş kur tarafından karşılanacaktır. Kaymakamlık kurs işin kullanılacak malzemeleri karşılayacak ve eğitim mekânını sağlayacaktır. Usta öğretici, Halk Eğitimi Merkezi tarafından görevlendirilecek, kurslara öncelikli olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alanlar dahil edilecektir. Kursiyerlere,  ilerde kendi işlerini kurmaları ve gelir sağlayabilmeleri için gerekli destek dağlanacaktır. Kültürün yaşatılması amaçlı bu tür çalışmalarda her zaman kaymakamlık ve ilgili kurumlara destek olacağız.”dedi.

BİLKE Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar SARIKAYA ise proje hazırlıkları için;

“Önce talebimizi değerlendiren ve projenin başlatılmasına katkıda bulunan İşkur müdürümüz Lokman Ceylan’a çok teşekkür ediyorum. Kaybolan halk kültürlerinin yaşatılması için bu projenin başlatılması gereklidir. Dikmen ilçe ve köylerinde değerli el nakışları vardır. Kadınlarımız yıllar önce zor yaşam koşullarında her işe yetişirken bir de el nakışlarını işlemiştir. Elbiselerini, örtülerini renklerle süslemiş, gönül nağmelerini iğne ve iplikle dokuma bezine işlemişlerdir. Her motifin bir adı ve işleme tekniği vardır. Dikmen bu konuda çok zengindir, fakat el işlemeleri gün yüzüne çıkmamıştır. Dikmen’in Saray köyünden derlediğim gelin giysisi, el nakışlarının farklılığı ve geleneksel yapısı ile dikkat çekmiştir. 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığının Açtığı “Folklorik Kitre Bebek”   yarışmasına katılan Kız Meslek Lisesi öğretmenlerimiz, Saray Köyü gelin giysisi ile ilimize Türkiye üçüncülüğü kazandırmıştır. Bu kültürü gün yüzüne çıkarmamız ve tanıtmamız öncelik taşımaktadır. Bu konuda dernek olarak elimizden geleni yapacağız.”dedi.

       

“BİLKE” ‘SİNOP’TA KÖK BOYALARIMIZ’ YARIŞMASI DÜZENLİYOR

İl Dernekler Müdürlüğünün 01.07.2008 tarihli ve 1701 numaralı tasdikleri ile Sinop merkezde Bilim Kültür Eğitim Derneği kuruldu. Kısa adı BİLKE olan dernek Yaşar SARIKAYA, Aydan YILDIRIM, Mehmet SARIKAYA, Filiz ERASLAN, Berrin ÖZDEN, Nuran ÇAKIR, Şenol AYRAN’dan oluşan 7 kurucu üye tarafından kurulmuştur.

Dernek, 02.07. 2008 tarihinde kuruluşunun 2. günü ilk yardımını gerçekleştirmiştir. Durağan’ın Gölgerişi köyünde çıkan yangında evini tamamen kaybeden Dursun Akbaş’a, dernek kurucu üyelerinin girişiminde Sinoplu hayırseverlerden ev eşyası, giyecek yardımı toplanmış, Durağan Tarım İl müdürlüğünde ziraat mühendisi İbrahim IRMAK aracılığı ile vatandaşa ulaştırılmıştır.

Dernek yeni öğretim yılında Sahne ve Gösteri Sanatları Kurs çalışmaları ile hizmet verecektir. Dernek kurslarına ve etkinliklerine katılanlarla, öğrenilenler 3 aylık dönemlerde tiyatro, dans, drama, konser gösterileri ile sahnede velilere ve sanatseverlere sunulacaktır.

Dernek, yöremizin kaybolmaya yüz tutan geleneksel sanatlarının canlandırılması için de faaliyetler hazırlamıştır. Durağan, Gerze ve Dikmen kadın entarisindeki muhteşem el nakışlarının tanınması ve yeni tasarımlarla uygulanması için kurslar düzenleyecektir. Sinop peşkirleri, çarşafları, Ayancık yaka nakışları, Gerze paça nakışları, Gerze- Dikmen bölgesi elbise nakışları, Durağan mahramaları, Boyabat ve Durağan çemberleri yöremizin övünülecek el sanatları ürünleridir. Bu ürünlerdeki, lacivert, mavi, kırmızı, sarı, yeşil, bordo, kahverengi, siyah renkler Sinop yöresine özeldir. Sinop toprağı, Sinop bitkisi, Sinop kökleri, Sinop ağaçlarının kabukları kullanılarak elde edilmiştir. Kullanılan boya, doğal kök boyadır. Bugün bu kültür yaşamamaktadır. Organik ürünlerin, organik tarımın gündemde olduğu çağımızda BİLKE, Sinop’ta bu kültürün ortaya çıkartılması amacıyla yarışma düzenlemiştir.

Yarışma, “SİNOP’TA KÖK BOYALARIMIZ” konulu araştırma yarışmasıdır. Yarışmanın sponsorluğunu, Türkiye’de el sanatları eğitim hizmetlerinin temellerini atan, 35 yıl yurt içi ve yurt dışında aktif olarak el sanatları öğretmenliği yapan eğitimcilerden, eski Kız Meslek Lisesi Müdürü Sayın Nafize Şükran Ellialtı üstlenmiştir. Dernek olarak, ödüllü yarışmaya katılımcıların ilgisini bekliyoruz. Kök boya kültürünü bilen kaynak kişiler kaybolmadan, duyarlı olanların olaya sahip çıkmasını istiyoruz.

İstanbul’da ikamet eden, işi bilen kaynak kişilerimizin yarışmaya katılımı, kültürümüze hizmettir. SİNDEF ve İstanbul’daki Sinop Derneklerinin, yarışmaya katılımın sağlanması için yardımlarını bekliyoruz. Gelin Sinop’ta kök boya kültürümüzü tespit edelim, “organik boya” sektörünün dikkatini çekelim.

 

 

KATILMA ŞARTLARI

Alan araştırması ve derleme çalışması yöntemleri uygulanacak. Sinop’un hangi ilçesi köyü ve bu köyün neresinden hangi malzeme kullanılarak elde ediliyor. Yün, keten, pamuk boyama yöntemleri farkı var mıdır?. Boya malzemesi bitki ise yetişme mevsimi, toprak veya kök ise zamanı, kullanma miktarı, kaynatma süresi…. gibi aşamalarda uygulanan her şey açıklamalı olarak “word” dosyası hazırlanacak. Resimler çekilip, numaralandırılarak dosyaya eklenerek CD olarak teslim edilecek.

Araştırmacı, kaynak kişi ve CD hazırlayan yarışmaya grup halinde katılabilir. Kaynak kişinin yaşı en az 60 olmalıdır. ( Eğer bizzat kendisi kök boyayı annesi ve büyükleri ile birlikte uygulamış, yapılışını tam biliyorsa 50- 60 arası olabilir. )

Yarışmaya katılacak olanlar hazırladıkları CD’yi en son 22 Aralık 2008 tarihine kadar “yeni mahalle, kuru çeşme sokak no:1 Sinop adresine posta ile veya elden teslim edebilirler. Elektronik posta adresi” sinopbilke@hotmail.com

Kimya mühendisi, eğitimci, halk bilimcilerden oluşan jüri, değerlendirmeleri Ocak ayında yapacaktır. Tüm katılımcılar Şubat ayında Sinop’a davet edilecek, konuk edileceklerdir. Dereceye girenler ödüllerini ödül töreninde alacaktır.

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 14 Şubat 2012 in Basında BİLKE

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: