RSS

BİLKE SİNOP TİRİT PROJESİ SONLANDIRILDI

01 Kas

tirit afiş

30 EKİM 2013 Çarşamba günü saat 14.00’te derneğimizde gerçekleştirilen sunumda, Tirit Tanıtım Projesi sonlandırılmıştır. Proje sunumuna, Sayın Valimiz Yavuz Selim KÖŞGER katılmıştır. Valimiz:
” yeni tatların ilimize kazandırılmasnın önemli olduğunu, ilimize gezi amaçlı gelenlerin yöre yemeklerini yemek istediklerini ve çeşit aradıklarını,Sinop’tan dönerken de ilimize ait hediyelik eşya alarak döndüklerini bu nedenle yeni tatlarımızı çoğaltma konusunda Bilim Kültür Eğitim Derneği’nin hazırladığı bu projenin Sinop turizmine kazandırılmasını diliyorum” diye konuşmuştur.

İlimiz turizmine katkıda bulunması hedeflenen TİRİT PROJESİ, yeni bir yemek türünü yöremize kazandırmak için başlatılmıştır. Hedef kitlesi mantı işletmecileri olduğundan, tüm mantı işletmeçileri sunuma davet edilmiştir,Melahatin Yeri Mantı Salonu sahibi Melahat Hanım ve Örnek Mantı sahibi ve eşi sunuma katılmışlardır.
Dernek Başkanı Yaşar SARIKAYA BİLKE SİNOP TİRİT PROJESİ hakkında açıklayıcı bilgiler verdikten sonra tririt kültürünün yaşatıldığı köylerimize ait bir SİNOP TÜRKÜSÜNÜ tanıtmıştır. Misafirlerimize tirit ikramı yapılmış ve tirit ilgi çekmiştir.Valimiz , mantı işletmeciliği ve geliştirilmesi, tirit türünün Sinop’a kazandırılması konusunda bilgi paylaşımında bulunmuşlardır.

BİLKE SİNOP TİRİT PROJESİ 3 yıldır derneğimizin gündeminde idi. Proje detaylı bir hazırlık süresi geçirdi. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı proje formatında hazırlandı. 20 kişinin eğitimi planlanmıştı. Proje bitiminde istihdam edilecekler ve tirit yemek türünü ticari olarak turizm alanında sunacaklardı. Proje maliyeti yüksek olunca, derneğimiz kendi imkanları ile projeyi gerçekleştirmeye karar verdi.

27 Ocak 2012 tarihinde Kültür ve Turizm Müdürlüğü kurum çalışanlarına tirit yapıldı ve sunuldu.Proje tanıtıldı ve tiritin  yaygınlaşması için destek istendi.

13 09 2012 tarihinde proje Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğünde tanıtıldı. İl Müdürü, proje ofisi yetkilisi ve gıda mühendisi ile görüşüldü. Projenin ilimize kazandırılması çalışmaları sürdürüldü.

Bilke sitesinde ve face sayfasında e-tanıtım yapıldı.

30 EKİM 2013 günü saat 14.00’te sayın valimiz ve yerel işletmecilerin de katıldığı sunumla proje sonlandırıldı.

PROJE TANITIM MÜZİĞİ http://www.youtube.com/watch?v=uqensTGNjag

vali

DSCF1454

DSCF1441

DSCF1444


DSCF1446

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 01 Kasım 2013 in Uncategorized

 

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: