RSS

ÖZEKES BIÇAKLARI BİLKE’DEN HALKBİLİM ÖDÜLÜ ALDI

19 Ağu

Atatürk’ün 18 MAYIS 1919 günü Bandırma vapuru ile Sinop’a gelişi anısına iki yılda bir HALKBİLİM ödülleri veriyoruz. BİLKE18 MAYIS 2014 günü ödül töreni programı düzenledi. “YEREL EL SANATLARI “kategorisinde, ÖZEKES BIÇAKLARI sahibi, işletmecisi ve ustası Cengiz ÖZEKES,  ödülünü Belediye Başkanımız Sayın Baki ERGÜL’den aldı.

                                         DSCF1863.

El sanatlarının, teknoloji ve sanayileşmenin gölgesinde kaybolduğu  zamanların tavan yaptığı dönemi yaşıyoruz.. El sanatlarına gönül veren emekçiler, zor koşullarda bu sanatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.  BİLKE, el sanatlarının yaşatılmasını hedeflemektedir. Yaşatılan el sanatlarının, ilimizin   istihdamına katkı sağlayacak biçimde projelendirilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, Sinop’ta el sanatlarımızın yaşaması için çaba gösterenleri, yaptıkları hizmetlerden ötürü  onurlandırıyoruz. Çalışmaların taklit olmaması, birbirini tekrar etmemesi gerekmektedir. Ödüle uygun görülen eserlerde, yaratıcılık ve süreklilik özelliği aranmıştır. Cengiz ÖZEKES,bu mesleği yıllardır kendi atölyesinde  sürdürmektedir. Dedesinden miras kalan bu mesleğin Sinop’taki tek temsilcisidir. Türkiye’de ise ilk 3 bıçakçı arasındadır. Konu hakkında Sinoplular olarak fazla bilgi sahibi olamasak da, SİNOP ÖZEKES BIÇAKLARI Türkiye ve yurt dışında tanınmakta ve rağbet görmektedir.  İlimizi temsilen fuar tanıtımlarına götürülen hediyeler arasında, Özekes Bıçakları önemli  yer tutmaktadır.

Cengiz Bey, bıçak sapı yapımı için  yöremizden manda ve geyik boynuzu ile  yaban gülü kökü kullanmıştır. Metal aksan ise yurt dışından gelmektedir. 

bıçak bıçak-2 bıçak-3

Bıçaklar, özel koleksiyon, av bıçakları, mutfak bıçakları ve yöresel bıçaklar olmak üzere üretilmektedir. Yurt dışından çok rağbet görmektedir. http://www.özekes.com sitesinden Cengiz Bey’in oğlu ile birlikte elleri ile ürettiği eserleri görebilirsiniz.

“BİLKE BİRİNCİ HALKBİLİM ÖDÜLLERİ” 18 MAYIS 2012 yılında düzenlendi. Yerel el sanatları ve yöre kaynaklarını kullanma alanlarında başarılı olan çalışmalara aşağıdaki ödüller verildi: 

Halk kültürü-Geleneksel el sanatları ödülü-Rasim DEMİR

Ağaç köklerini, çeşitli işlemlerden geçirme- şekillendirme ve sergilerde sunarak tanıtma-pazarlama 

Halk Kültürü Hizmet ÖdülüKök Boya araştırması “Gerze- Bolalı köyü geleneksel kök boyaları” konulu çalışma-Ana- oğul Kazım AYDIN ve Hanife AYDIN 

Halkbilim Hizmet Ödülü-YEREL KAYNAKLARI KULLANMAÜRETİM ve PAZARLAMA- Sinope Meyve Suları Kurucusu ve Sahibi-  Mahmut BENK 

Halkbilim Hizmet Ödülü- Durağan-Dikmen-Gerze-Ayancık kadın ve erkek giysileri Koruma-yaşatma-güncelleme-projelendirme- Süheyla HAYIRCI

El sanatları ile uğraşmak, boş vakit doldurmaktan çok daha iyidir. Hayat Hep eğlence, hep gezme ile doldurulamaz.  El sanatları ile uğraşanlar, kendi özündeki yaratıcılık kapılarını açık tutmaktadırlar. Yaratıcılık, tasarım gerektirmektedir, tasarım yapanlar olasılıklar arasında teoriler üretirken, dünyanın gereksiz dış seslerini duymazlar. Kendilerine doğal yöntemlerle terapi yaparlar.

Piri Reis, Colomb’tan önce Amerika kıtasını keşfetmişti, Mimar Sinan, kendi mimarisi olan  caminin 2010 yılında kirişinin çatlayacağını bilerek kiriş içine nasıl onarılacağı krokisini  koymuştu.   Yaratıcı zekaların tasarım örneklerini veren insanlarımızın çoğalması dileğiyle…BİLKE    

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 19 Ağustos 2014 in Uncategorized

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: