RSS

BİR TASARIM ÖYKÜSÜ

01 Ara

YURT DIŞINDAN  1000 SİPARİŞ VE SUSKUN SİNOP

??????????????

Yurt dışından gelen siparişe geçmeden önce, kaybolan kültürlerimize değinmek istiyorum. Halk kültüründe kadının emeği çoktur. Dokumacılık ve el nakışı alanlarında, yıllarca Sinop ve köylerinde derlemeler yaptım. Fotoğraf çekmek, videoya kaydetmek işin birinci adımıydı. 2. adım, bu örnekleri tanıtmaktı. 3. adım ise, çağımıza uygun tasarımlar yaparak kullanılır hale getirmek ve ilimize kazanç sağlamaktı.

Fotoğraftaki tasarımı hazırladım. Durağan mahramasını, ev tezgahında Aynur DEMİRKOL dokudu. Kenar çizgileri, Sinop geleneksel  kadın önlüğü  formu taşıyordu. Tezgahtan çıkan parça,bir çok adımdan sonra son şeklini aldı. “KETENDEN KOTONA ” ve “MAHRAMA” makalelerime konu oldu. Makaleler 2004 ve 2005 yıllarında sektörel bir dergide yayınlandı. Tasarım beğenildi ve 1000 adet sipariş geldi.

DIGITAL CAMERASinop yöresi el dokuması ile BEREKET TORBASI

Dönemin valisine koştum hemen. Beni konu hakkında görüşmem için, Kız Meslek Lisesi ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne gönderdi. Sinop kadını para kazanacak diye o kadar seviniyordum ki. Hani derler ya sevincim kursağımda kaldı. Siparişle kimse ilgilenmedi, çünkü yakında METEF fuarı vardı, herkes ona hazırlanıyordu.

Siparişe cevap vermek için seri çalışan atölye gerekiyordu. O zaman evde tezgah kuran 4 kişi vardı. Tek tek görüştüm ama, istenen sürede ürünü yetiştirmek imkansızdı. Bu işi kaçırmıştık, başka yollar aramalı, el dokuması ürünlerimizde farklı alternatifler ortaya koymalıydık.

DIGITAL CAMERA

Yaka ve cep ağzı Boyabat Çemberi ile süslenmiş keten yelek

Nezaket DEMİRKOL, tezgahında  keten ipinden oda takımı dokudu.   Pastel renklerle yaptığı takıma, bir de heybe eklemişti. 100 takım sipariş verildi. Bu siparişte süremiz vardı ve Nezaket DEMİRKOL ürünleri başarıyla tamamladı.

DIGITAL CAMERA

 

Ürünler beğenildi, tekrar istendi.Sipariş miktarı arttıkça fiyat indirimi istediler. Sinop siparişe cevap veremedi. Hindistan, Sinop fiyatının üçte birine siparişi aldı. Hindistan ürünleri yüzde yüz keten dokuma idi. Dokuma üzerine de, el nakışı işlenmişti. Yine tıkanmıştık.

BİLKE bu adımlardan sonra, faydalı işler yapmak için  doğdu. Kültür alanında çalışması olan herkesin el ele vermesi ve dayanışması gerekiyordu. Her işin tabanı için, tasarım ayağı, maliyet ayağı,malzeme tedarik  ayağı, arz- talep ayağı, sektör ayağı, pazarlama ayağı vardır. Sinop severler, siyasetçiler, iş adamları bu konuda ne yaptılar? Büyük firmalarla anlaşma yapmak, moda yatırımcılarının konuya dikkatini çekmek gerekiyor. Atılacak adımlar, turizm tanıtımında olumlu sonuçlar verecek ve kadın emeği karşılığını bulacaktır. Bu konuda çalışmalarını sürdüren öğretmen arkadaşlarımı ve üreten kadınlarımızı kutluyorum.

A.Yaşar SARIKAYA

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 01 Aralık 2014 in Kültür Arşivi

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: