RSS

SİNOP’TA ÇOCUK GELİNLER

08 Oca

child-brides_cocuk-gelinler

ANNEM VE BABAM TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ, 13 YAŞIMDA BAŞLIK ALDILAR VE EVLENDİRİLDİM 

Aile Desteği ADES Proje çalışmalarımız devam ederken, çocuk gelinler ve sorunları karşımıza çıkıyor. Sinop kırsallarında yaşananlar, madalyonun arka yüzü. Tayfun Talipoğlu,  Sinop köylerinin durumunu 15 sene kadar önce TV. Programında verirken, hayretini gizleyememişti.

Nerede yaşanırsa yaşansın  insan sorununu içimizde duymalıyız. Sorun doğuda da olsa aynı, batıda da olsa aynı hassasiyeti göstermeliyiz. . BİLKE, bu konuda duyarlı üyelerimiz ve yardımseverlerimiz sayesinde birçok aileye katkıda bulundu. Yakın çevremizde yaşananlar, ibret verici.

SİNOP GERÇEKLERİ

Genç bir anne, Perşembe günü derneğimize geldi. Daha önceden de aile yardımı yapmıştık. Bir dokun bin ah işit misalli bir hayatı vardı.

“Anne ve babası küçükken traktör kazasında ölmüş, köyde akrabalarının işlerine yardım ederek 13 yaşına kadar gelmiş. Muhtar iyilik yapmak için, kızım artık seni evlendirelim demiş. 13 yaşında yaşı büyütülmüş ve evlendirilmiş. Muhtar bu evlilikten başlık da almış. Şimdi kocası hasta, 15 yaşında kızı var,. oğlu 3 yaşında beyninde ödem var sürekli tedavi görüyor. Çocuğunu teyzesine bırakabildiği zamanlarda çalışmaya gidiyor.”

 

Karadeniz Bölgesinin dağ köylerinde, Orta Anadolu’nun yükseklerinde  durum hep aynı. Bu yörenin çocuk gelinlerinin kolunda bileziği, boynunda zinciri de olmaz. Onların düğünleri bile yapılmaz. Anadolu coğrafyasında bu tabloyu çok iyi bilmemiz gerekiyor.

BİlKE-BİLKE-BİLKE

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 08 Ocak 2016 in Haberler

 

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: