RSS

Dr. BURHAN ŞENDİL’E BİLKE’DEN ÖZEL ÖDÜL

22 May

BLKE, 18 MAYIS 1919 anısına, iki yılda bir HALKBİLİM ÖDÜLLERİ vermektedir. 2016 yılında üçüncüsünü düzenlediğimiz program, 21 MAYIS 2016 günü ELİKA’DA verilen sabah kahvaltısında gerçekleştirildi.

DSC_0145

Bu yıl ilk defa, ödül kategorimizde, “BİLKE ÖZEL ÖDÜLÜ”  belirledik. Dernek üyelerimiz, derneğe gelen konuklarımız ve halk arasında yaptığımız anket sonucunda, “HALK SAĞLIĞI” alanında Sayın Dr. Burhan ŞENDİL tüm katılımcıların oyu ile ödüle uygun bulunmuştur. Sinopluların sevgisini ve güvenini kazanan Şendil, Sinoplulara 30 yıldır  başarıyla hizmet vermektedir. Her ailenin sağlık probleminde, yardımıyla mutlaka Burhan ŞENDİL imzası vardır.

DSC_0102

Eşi Sevtap Hanım ile birlikte kahvaltımızı onurlandıran doktorumuz, kahvaltıya katılan herkesle ayrı ayrı sohbet ederek, yine herkesin gönlünü kazanmıştır.

DSC_0144

Dernek başkanımızdan ödülünü alan Dr. Şendil ” Sinop’u ve Sinopluları çok seviyorum. 30 yıldır Sinop’ta çalışıyorum. Artık Sevtap Hanımla Sinoplu olduk. Bu gün için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Bilke olarak,davetimize katıldıkları için ŞENDİL ailesine  biz teşekkür ediyoruz.

DSC_0107

18 Mayıs 1919 tarihinin önemini vurgulayan ŞENDİL, yönetim kurulumuza eski cezaevi müdürü rahmetli Mustafa SİNAN’dan dinlediklerini şöyle anlattı: “Bandırma Vapuru Sinop Limanına uğradığı zaman, Atatürk tebdili kıyafet giymiş ve bir motorla Sinop’a çıkmıştır. Halk ile görüşüp, Sinop sokaklarında dolaşmıştır.  Ata,1928 yılının 15 Eylülünde Sinop’a geldiğinde, ara sokaklardan geçerken, onun sokakları tanıdığı fark edilmiştir.”

Aynı bilgiyi, gazeteci Mustafa GENÇ de eski Sinoplulardan dinlemiş ve aynı şekilde anlatmaktadır. Dernek başkanımız Yaşar SARIKAYA’nın,”BİR İNCİ MEMLEKETİM” kitabında konu Ülkütaşır tarafından anlatılıyor(1):

“17 Mayıs 1919 Cumartesi sabahı İnebolu’ya varıldı. Fakat Mustafa Kemal kasabaya çıkmadı. 18 Mayıs Pazar günü öğle vakti Sinop limanına giren gemi, alelusul pratika verdikten biraz sonra, Mustafa Kemal şehre çıktı ve burada Sinop’un ileri gelenleriyle görüştü. Sinop’ta Pontus Cemiyetinin bir şubesi vardı. Başlarında eczacı Vasil bulunuyordu. Paşa bunların faaliyeti hakkında malumat aldı. Konuşmalar sırasında müstakbel bir mukavemet için,  huzurundakileri uyarıcı bazı sözler de söyledi. Çok heyecanlı idi. Bir an evvel Samsun’a varmak istiyordu. Akşam saat 20 den sonra Sinop limanından demir alan, yani kalkan Bandırma vapuru, Gerze ve Bafra sahilleri boyunca Samsun’a doğru ağır ağır ilerlemeye başladı. Bütün gece seyrine devam etti. Mustafa Kemal, gemide iki gece hiç uyumamıştı. Üstelik pek az şey yemiş ve mutadı veçhile mütemadiyen sigara içmişti.” [1] 

M.ŞAKİR ÜLKÜTAŞIR

15 Eylül 1928 günü, Atatürk Fışkıran Çeşmesi Sokağı, merdiven aralığından Tersane çarşısına inerek bazı dükkanlara bakmış ve eski tophane meydanına uğramıştır.( Ferit Dikmen) (2)

Bu sokaklardan geçerken, yolları bilmesi halkın dikkatini çekmiştir.

[1] Türk Kültürü 5. cilt, s: 30 M. Şakir ÜLKÜTAŞIR

  1. Y.SARIKAYA- BİR İNCİ MEMLEKETİM, s:14-15-16

 

2. Y.SARIKAYA- BİR İNCİ MEMLEKETİM, s,149-152

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 22 Mayıs 2016 in Uncategorized

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: