RSS

SİNOP HALK OYUNLARI CEPKENİ NEDEN MOR?

27 Ağu

Derneğimizin halk kültürü arşivi, araştırmacı Yaşar SARIKAYA’NIN derlemeleri ve belgelerinden oluşmaktadır. Sinop halk oyunları kostümü yapılırken, arşivimize baş vuran yetkililere ve öğretmenlere elimizden gelen yardımı yaptık. Orijin örneklerden elimizde bulunan cepken, önlük, nezgep,başlık, entari gibi parçaları dikecek olan firmaya gönderdik. Her biri 200 yılllık olan bu giysiler çok değerliydi.Cepken olarak gönderdiğimiz orijin örnek lacivert renkti.. Daha sonra bu cepken nasıl mor oldu anlayamadık. Çünkü orijinal parçaların, hepsi koyu renkti, bunun özellikle  önemini vurgulamıştık.

IMG_0165                          cepken2-etngrfy

CEPKEN NEDEN MOR RENK YAPILMIŞ: Aradan 7-8 sene geçmesine rağmen bu sorunun cevabını yeni öğrendik. Vali beyi ziyaretimizde bir dernek başkanı, Yaşar hocayı halk oyunlarından tanıyorum dedi. Giysilerin dikiminde finansor olan kişi yakınıymış,  SİNOP SPORUN rengi olsun diye kostüm renklerine o kişi karar vermiş. Biz örnekleri gönderdik, günlerce telefon görüşmeleri yaptık, renkler- desenler- kumaşlar konusunda harcadığımız zaman boşa gitmişti.

cepken-1

Entari yakası ayancık nakışı, paça ve nezgep doğru yapılmıştı. Fakat kadın önlük renk olarak doğru değildi. Onu da SİNOP SPOR renginde çalışmışlardı.

DSCF6235

DSCF6236

Son fotolardaki erkek ve kadın kostümü,  orijin örneklere sadık kalarak yapılan  ilk örneklerdir. Renk konusundaki ayrıntıya bundan sonra özen gösterilmesi dileğiyle.

 

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: 27 Ağustos 2016 in Sinop Halk Oyunları

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: